Поиск

П'ятниця, 09 листопада 2018 17:17

Звідки з’явились у нашому краї скіфи?

Ми називаємо наше місто, наш край – «Степовою Елладою». Так уперше її назвав у своїй поезізії видатний поет українського зарубіжжя – Євген Маланюк. Батько історії – Геродот – називав ці місця «Тавридою», а також «Ексампей», що значить «священні шляхи».

Що бачили ці кам'яні баби, які стоять біля краєзнавчого музею, за століття свого існування?

Вони бачили зміну народів-етносів: кімерійців, скіфів, сарматів, аланів, готів, аварів, гунів, хозарів, половців, печенігів, монголо-татарські навали. Існує легенда про те, хто такі скіфи і звідки вони взялися. Скіфи проживали в степах Північного Причорномор'я приблизно 1000 років – з VII століття до н. е. по ІІІ століття н. е.

За легендою бог Папай (у греків – Зевс, верховне божество) одружився із дочкою Борисфена – Дніпра. У них народився син – Таргітай. Його назвали «першою людиною серед скіфів». Від Таргітарія народилося троє синів – Ліпоксай (цар-Гора), Апоксай (цар-Вода) та Колоксай (цар-Сонце). Боги-батьки послали для синів Таргітая небесні подарунки, золоті дари: плуг, ярмо, сокиру і золоту чашу. Як тільки вони хотіли взяти в руки ці подарунки – спалахнув вогонь. І лише коли Колоксай протягнув до цих речей руки, вони йому далися. Так скіфи зрозуміли, що в них з’явився новий цар. 

Ці кам'яні «баби» скіфи ставили на курганах, на місцях поховання царів і знатних воїнів, символізуючи відновлення Всесвітнього Хаосу, оскільки скіфи вважали, що на місці померлого царя повинна стати його кам'яна копія. 

 

Розповідь підготовлена Оленою Класовою

 

Походження легенди:

Кам'яні «антропоморфні» скульптури-баби, що стоять біля краєзнавчого музею, - це залишки чудової колекції скіфських скульптур, яку наприкінці ХІХ – початку ХХ століття зібрав науковець, етнограф, історик, фольклорист Володимир Ястребов для першого у краї музею Єлисаветградського земського реального училища. Слово «баба» тюркського походження і означає «воїн», «чоловік», «батько».

Читайте також: легенда про вулицю Іванівську.

 

Надсилайте історії, які передаються від покоління до покоління у вашій родині і тільки чекають, щоб їх опублікували. З нетерпінням чекаємо ваших розповідей на поштовій скриньці: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

Прочитано: 3815 разів

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі

Авторизація через соц.мережі

Місто очима Андрія Ліпатова