Поиск

Четвер, 15 листопада 2018 16:36

Легенда про підземний хід

На місці, де зараз знаходиться будинок міської ради, колись був розташований великий Успенський собор.

Почали будувати його у 1897 році і відкрили у 1902-му. Першим священиком був архієпископ Карло Павловський, той, що заснував у 1820 році Духовне училище. Собор був дуже гарний, трьохглавий. На початку ХХ століття наше місто відвідала хорова капела Стеценка разом з поетом Павлом Тичиною. Він записав у щоденнику: "Собор у центрі Єлисаветграда, великий, трьохглавий, гарний та схожий на корабель..." Цей собор мав великий іконостас, багато ікон. Гроші на нього дала родина Івана Красноглазова, а пізніше цей собор добудовувала його дочка. До 30-х років ХХ століття собор простояв, а потім радянська влада його закрила. Коли німецькі окупанти покидали місто, вони намагалися підірвати собор, але він встояв. У 1949 році було прийнято рішення збудувати на цьому місці міськвиконком. Собор підірвали...

Розробила проект сучасної будівлі група архітекторів, очолювана молодою дівчиною, якій було всього 23 роки, - Лідією Федорівною Крейтор, також з нею працювали архітектори Л. Сікорський та Л. Дворець. Вони створили прекрасну споруду у стилі "сталінської класики", використавши образ грецького храму Парфенон. Легенда, повязана з цим палацом, полягає у тому, що у 1950-х роках, коли розбирали храм, у дворі позади міської ради були знайдені "катакомби". Так спочатку думали ті робітники, які розбирали собор. Але виявилось, що це - старовинний некрополь, тобто цвинтар, на якому в давнину ховали видатних громадян міста. Так, ця земля, а також север навпроти належали собору. На цьому некрополі були захоронені архієпископи, а також О. Пашутін. Пізніше їх перепоховали. А люди думали, що це підземний хід, який веде до фортеці. 

 

Розповідь підготовлена Оленою Класовою

 

Походження легенди:

Дійсно, на території міськвиконкому був Успенський собор, а позаду нього стояв некрополь. З правого боку, де сьогодні сквер "Центральний", земля також належала собору. Тут стояли лавки, магазини, майстерні з церковним начинням, а пізніше тут розташувались погреби та льодники купця Барського. Тому поверхня грунту у сквері набагато вища іншої землі. А під Успенським собором у підземеллі зберігався церковний архів, який зник. Люди думали, що ці катакомби ведуть до Інгулу, і поширювали цю легенду.

Фото - dozor.kr.ua, kr-rada.gov.ua

 

Читайте також: звідки з’явились у нашому краї скіфи?

 

Надсилайте історії, які передаються від покоління до покоління у вашій родині і тільки чекають, щоб їх опублікували. З нетерпінням чекаємо ваших розповідей на поштовій скриньці: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

Прочитано: 5900 разів

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі

Авторизація через соц.мережі

Місто очима Андрія Ліпатова