Поиск

Повідомлення

Четвер, 22 листопада 2018 16:27

Легенда про палац купця Барського

Жив тут, у місті, один купець, прізвище якого було – Барський. Був він багатий-пребагатий, але не жадібний. І ферма була, і завод, і млини…

Він давав гроші на лікарні, на школи, роздавав бідним. Витрачав він, витрачав гроші, а грошей все одно залишалось багато. Задумав він тоді палац собі збудувати, але такий, щоб всі дивились не надивились. Та й почав його будувати.

Збудував нарешті… Гарний, новий, кімнати великі, просторі, вікна світлі. Та хтось позаздрив-таки йому, не мав він щастя ні одного дня в цьому будинку. А було у нього аж 12 дітей: 9 дочок та 3 сини. І такі всі гарні. Особливо купець любив доньок, бо красиві дуже були: брови чорні, очі карі, щічки рум’яні. І напала якась напасть – одна померла, за нею друга, третя. Плакав він, плакав, сильно горював, а потім наказав портрети з каменю дочок своїх зробити для того, щоб не забували. Отак вони там і є до цього часу, де ми їх бачимо. Ті, що з відкритими очима – ті живі, а ті, що з закритими, - померлі. Та й далі щастя йому не було. Перед самою революцією вбили його, прямо у церкві через гроші. Навіть, іроди, церкви не побоялися. А ті його діти, що живі залишились, так боялися там жити, що покинули будинок і втекли за кордон. З того часу він стояв порожній, а вже радянська влада його собі забрала.

 

Розповідь за матеріалами Л. Томченко,

вільно оброблена Оленою Класовою

Походження легенди

Будинок купця Д. Барського будували цілих 10 років, починаючи з 1895-го року. Архітектор – О. Лишневський, стиль – «ранній модерн». Барський був заможною людиною. У роки першої російської революції «новоявлені терористи» – Брати Абрам і Іуда Шлоймові, діти новоукраїнського купця Соломона Шлоймова, розстріляли його за відмову платити «данину». Шлоймови – учасники терористичної організації «Набат», «Черное знамя» та інших, сподвижники Володимира Леніна, Нестора Махна. Будинок Барського прикрашений, немов гарна музична скринька – різними деталями, ліпниною, серед яких «маскарони» – дівочі обличчя, що символізують день і ніч. Дев’ять дочок в легенді асоціюється по аналогії з 9 музами, дочками Зевса, в якого їх було 9. У народній пам'яті відбулось змішування реального і вигаданого.

 

Читайте також легенду про підземний хід.

 

 

Надсилайте історії, які передаються від покоління до покоління у вашій родині і тільки чекають, щоб їх опублікували. З нетерпінням чекаємо ваших розповідей на поштовій скриньці: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

Прочитано: 967 разів

You have no rights to post comments

Авторизація через соц.мережі

Місто очима Андрія Ліпатова

Погода

Clear

-7°C

Кіровоград

Clear

Humidity: 90%

Wind: 14.48 km/h

  • 04 Jan 2019

    Mostly Cloudy -4°C -9°C

  • 05 Jan 2019

    Cloudy -2°C -6°C