Поиск

П'ятниця, 21 грудня 2018 17:03

Легенда про Бострема

Ця легенда пов’язана з родиною шведських дворян – Бостремів.

Вони з’явилися в наших краях ще у XVIII столітті, коли тут опинилися багато іноземців. Серед них були корабельні майстри, інженери, юристи. Останнім був наш земляк – Едуард Бострем, який працював в Єлисаветграді Губернським Секретарем. В його родині було четверо дітей: три доньки і один син. Доньки стали вчителями, скульпторами, а син Георгій закінчив Одеське художнє училище і Петербурзьку академію мистецтв. Він подорожував, працював у Греції на Афоні, де розписував храми. Будинки свої на вулиці Дворцовій Бостреми здавали. Ось будиночок на цій вулиці у стилі «модерн», де знаходилася «земська аптека». Тут збереглася меморіальна дошка про те, що будинок – історична пам’ятка. 

Легенда про Бострема свідчить про те, що він – людина унікальної долі. Був віруючою людиною, не їв м’яса, все життя постився, шанував усі релігійні свята, але нажив ворогів серед радянської влади. Коли він став директором Лаври у Загорську (монастир «Серіїв Посад»), його заарештували та засудили до розстрілу, бо він не зрікся християнства. Його повезли разом з іншими «смертниками» у потязі. Він вистрибнув на ходу і 25 років ще блукав у Середній Азії під виглядом напівбожевільного «дервіша». Але за цей час він навчився лікувати травами та акупунктурою. Одного разу підібрав помираючу жінку з немовлям, врятував її, оженився та виростив доньку…

У наше місто назад він вже більше не повернувся, а оселився з родиною у напівзруйнованому будинку у селі Зарєчє під Сімферополем, бо не мав паспорту. Знав мови, його донька стала головним лікарем в Євпаторії, допомагала йому лікувати людей, які їхали до нього з усього світу. 

У Сімферополі зараз збудований музей сакрального мистецтва імені Бострема та у Нью-Йорку є приватний музей Соломона Гугенгейма, де зберігаються картини Георгія Едуардовича Бострема. А також дуже багато його робіт у приватних зібраннях у родині співака І.Козловського, письменника М.Пришвіна. 

Розповідь записано Оленою Класовою за матеріалами архіву

 

Походження легенди

Бострем Георгій Едуардович проживав у нашому місті, навчався у Земському реальному училищі. На початку ХХ століття родина переїхала до Одеси для навчання дітей, але зберегла за собою два будинки, щоб іноді приїжджати на відпочинок. Георгій навчався в Одесі, пізніше в Петербурзі. Ніхто з родини в наше місто не повернувся. Батьки вирішили здавати будинок, який стоїть на Дворцовій під аптеку. Згідно постанови від 17 травня 1889 року, а також контракту від 1890 року, будинок Бострема здавався в оренду. Земська управа уклала з батьком Едуардом Бостремом контракт. З 1 січня 1890 року по 1 січня 1896 року зобов'язався робити ремонт і страхувати аптеку. Завідуючим став Укринський. Персонал складався з завідуючого, провізора, двох аптекарів, касира, чотирьох аптекарських учнів і слуги. Аптека готувала і відпускала ліки для всіх лікарень міста, а з 1904 і в лікарню Червоного Хреста Святої Анни.

У Бостремів під час революції було відібрано усе майно, але будинок назавжди отримав назву «Будинок Бострема». Сам же Георгій Едуардович був людиною духовною і все життя обмежувався дуже скромними потребами.

 

На фото - Бострем Георгій Едуардович

Читайте також легенду про палац купця Барського.

 

Надсилайте історії, які передаються від покоління до покоління у вашій родині і тільки чекають, щоб їх опублікували. З нетерпінням чекаємо ваших розповідей на поштовій скриньці: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

Прочитано: 3851 разів

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі

Авторизація через соц.мережі

Місто очима Андрія Ліпатова