Поиск

Повідомлення

Неділя, 01 грудня 2019 13:28

На Кіровоградщині відродили скіфський курган, який за 250 років зрівняли із землею (ВІДЕО)

На Кіровоградщині відтворили скіфський курган на Литій могилі. Це знакове місце, адже 250 років тому саме з розкопок на цьому місці розпочалася українська археологія.

Про це йдеться в сюжеті "ТСН".

Земляний насип серед степу із фігуркою скіфського воїна добре видно здалеку – на місці всесвітньо відомого скіфського кургану тепер новий – український. Насипаний скіфами три тисячі років тому курган був близько 11 метрів заввишки. Його копія, відтворена українцями, майже удвічі нижча, але все одно виглядає вражаюче.  Насипали курган не вручну, як скіфи, а за допомогою будівельної технінки. А схили укріпили не глиною, а сучасним пластиком. "По всьому периметру сітка була така, типу армована сітка, з пластмаси, і потім вона укріплялася повністю. І чорноземом зверху насипали", - пояснив сільський голова Трепівки Юрій Долинка.

Саме з його розкопок 250 років тому розпочалась українська археологія. Тоді в кургані відкопали колекцію унікальних золотих виробів, які й досі експонують у російському Ермітажі. Два з половиною століття курган розграбовували і зрештою зрівняли із землею. І от нині його відродили. 

Близько трьох тисяч років тому на цьому місці поховали трьох скіфських царів. А 250 років тому новоросійський генерал-губернатор Мельгунов розкрив цю могилу і знайшов в ній золотий скарб. Копали курган і українські археологи – лише минулого літа знайшли цінні артефакти: позолочені ґудзики, пластини із срібла і золота, уламок кинджала, золоті злитки. Нині цей скарб досліджують столичні вчені.

"Це меблеві гвіздочки, які прикрашали, декарували табурет, дворовий табурет асірійського володаря. І скіфи його сюди притягли", - розповів начальник центрально-скіфської експедиціі Юрій Болтрик.

Якщо скіфи тягнули цінності в українські степи, то їхні послідовники – лише звідси. У трепівському музеї експонують усе, що залишили від скарбу місцевим: купка розплавленої землі і два наконечники від скіфських стріл. Решта артефактів – лише на чорно-білих картинках. 

"Купа речей була в цьому кургані: золота платівка, срібні прикраси, поясна золота бляшка у вигляді орала…  Саме ці золоті речі були знайдені в нашому Мельгуновському кругані", - розповіла упорядниця музею Алла Татарченко. 

Вживу ці золоті прикраси, які 250 років тому відправили в дар московській цариці, можна побачити лише в Санкт-петербурзькому музеї Ермітаж. Натомість тепер тут, посеред степу, буде інша унікальна пам‘ятка – перший в  Україні курган, який насипали наші сучасники.

 

Прочитано: 647 разів

Медіа

You have no rights to post comments

Авторизація через соц.мережі

Місто очима Андрія Ліпатова

Погода

Clear

-7°C

Кіровоград

Clear

Humidity: 90%

Wind: 14.48 km/h

  • 04 Jan 2019

    Mostly Cloudy -4°C -9°C

  • 05 Jan 2019

    Cloudy -2°C -6°C